گزارش تصویری مراسم هفتمین دوره‌ی جایزه (۱۳۹۱)

 

گزارش تصویری مراسم جایزه ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی سال ۱۳۹۱. مراسم روز جمعه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۲ برگزار شد. برای دیدن عکس‌ها در ابعاد بزرگ‌تر، روی هر عکس کلیک کنید.نمایی از لوح های یادبود و تندیس جایزه


آمادگی ها و عکس های پیش از شروع مراسم


محمد ماشین چیان مراسم را به طور رسمی آغاز کرد. او گفت: «ما برای اینکه مردم از ماه ها قبل تقویم هایشان را برای فستیوال خمیازه علامت نزده باشند، سعی می کنیم که بتوانیم مراسم را در آخرین لحظه، دقیقه نود و بدون اعلام قبلی برگزار کنیم و روح و هیجان و جوانی به این مراسم بدهیم.»


گزارش «آرمان سلاح ورزی»، دبیر جایزه از روند برگزاری هفتمین دوره. سلاح ورزی از تغییراتی صحبت کرد که سعی می شود در شیوه انتخاب برترین های ادوار بعدی جایزه صورت گیرد.


فرشته احمدی و مدیا کاشیگران، از داوران هفتمین دوره مسابقه داستان نویسی


فرزاد فربد، از مترجمان ادبیات گمانه زن و مترجم برگزیده دوره سوم


محمد قصاع، پیمان اسماعیلیان و مهرداد تویسرکانی، از مترجمان نام آشنا و قدیمی ژانر


رضا علیزاده، داور هفتمین دوره مسابقه داستان نویسی و مترجم برگزیده دوره دوم


فعالان و علاقمندان ادبیات گمانه‌زن در انتظار اعلام اسامی برگزیدگان


محمد قصاع لوح یادبود مروج برگزیده سال را اهدا کرد.


امیرحسین عرفانی، سامان دهنده مسابقه تخصصی تصویرسازی دیجیتال «کنام اژدها»، برگزیده بخش مروج سال. امیرحسین عرفانی گفت: «با این که از این رویداد در خارج از کشور بسیار استقبال شد، جالب اینجاست که اولین بار است که در ایران رسما از آن قدر دانی می شود.»


نمایش Motion Comic هایی بر مبنای داستان های نامزد دریافت تندیس مسابقه داستان نویسی مورد توجه حضار قرار گرفت.


شیوا مقانلو قبل از اهدای لوح یادبود ناشر برگزیده سال گفت: « این دومین باری است که اسم این نشر را به عنوان ناشر برتر سال می آورم با این تفاوت که در مراسم متفاوت دیگری و در بخش کودکان بود. خیلی خوشحالم که در یک مراسم دیگر اسم این دوستان را می آورم. »


مصطفی خرامان، مدیر فرهنگی نشر افق، به نمایندگی از نشر افق لوح یادبود ناشر برتر را دریافت کرد. خرامان این طور گفت: «فکر می کنم این خبر بدی برای این ژانر نباشد که بگویم ما در طول سال گذشته حدود بیست رمان برای بررسی در این ژانر گرفتیم. البته چون شروع کار است و در این ژانر جوان هستیم، تقریبا هفده هجده تا از این رمان ها تقلیدی از کتاب های نوشته شده و ترجمه شده بود. خب طبیعی بود که ما نمی توانستیم این ها را چاپ کنیم اما دو سه تا از آنها انتخاب کردیم، کتاب هایی بودند که تالیفی بودند و خوب نوشته شده بودند و فکر می کنم یکی از دلایل اش تاثیر همین جشنواره  گمانه زن باشد. »


مدیا کاشیگر، از داوران مسابقه داستان نویسی لوح یادبود مترجم برگزیده سال را به خاطر ترجمه کتاب «قلعه اوترانتو» به کاوه میرعباسی اهدا کرد.


کاوه میرعباسی پس از دریافت لوح یادبود در اهمیت اثری که ترجمه کرده بود گفت: «آثاری هستند که اهمیتشان در ژانر بیشتر از جذابیتشان است.»


محمدعلی سپانلو، از دیگر داوران مسابقه داستان نویسی برای اهدای لوح یادبود و تندیس نویسنده ی برگزیده سال به روی سن آمد. سپانلو درباره ی ادبیات وحشت گفت: «در این ژانر خیلی باید تلاش و کار بشود و این که آدم چشم خود را باز و گرد کند و زل زل نگاه کند و بگوید بترسید، نمی شود. هر داستانی با از حدقه درآمدن چشم آدم ها در آن، داستان وحشت نمی شود. در بیشتر داستان هایی از این دست، انگار خود نویسنده بیشتر ترسیده بود!»


محمد زارعی لوح یابود و تندیس نویسنده برگزیده سال را به خاطر خلق داستان «تشییع باد» از دست محمدعلی سپانلو گرفت.


محمد زارعی


عکس یادبود هفتمین دوره ی جایزه

با سپاس از دوستان IRIS News برای تهیه گزارش مکتوب مراسم

بازگشت به برگه گزارش‌های تصویری