فراخوان نخستین دوره از مسابقه‌ی داستان بلند گمانه‌زن

 

با گذشت بیش از هشت سال از نخستین دوره‌ی جایزه‌ی ادبیات گمانه‌زن و در دهمین سال فعالیت گروه ادبیات گمانه‌زن (آکادمی فانتزی) وضعیت این گونه‌ی ادبی در صحنه‌ی ادبیات داستانی فارسی‌زبان به آن پایه رسیده است که دبیرخانه‌ی جایزه‌ شرایط را برای گذار به صحنه‌ای بزرگ‌تر آماده می‌داند و در این راه تصمیم دارد تا برای نخستین‌بار بخش «مسابقه‌ی داستان بلند» را به بدنه‌ي جایزه بیفزاید. تعداد و کیفیت داستان‌های بلند دریافتی در طول این سال‌ها، اشتیاق نویسندگان تازه‌کار ادبیات گمانه‌زن فارسی‌زبان برای به رخ کشیدن هر چه بیشتر امکانات این گونه‌ی ادبی در قالب‌های بزرگ‌تر و نیز مشاوره‌ی فعالان این حیطه ما را بر آن داشته تا بپنداریم بهترین زمان برای برگزاری این شاخه از جایزه سرانجام فرا رسیده است.

در این راستا و با در نظر گرفتن این مهم که نخستین دوره‌ی جایزه‌ی داستان بلند باید طیف گسترده‌ای از آثار نویسندگان را پوشش دهد، قصد داریم تا آثار منتشر شده‌ای را ( شامل کتاب‌ها و آثار چاپ‌شده به صورت غیردیجیتال) که پیش از سال ۱۳۹۰ به طبع رسیده‌اند در یک بخش ویژه‌ی جداگانه بررسی کنیم و باقی آثار ارسالی را در بخش ادواری مسابقه مورد داوری قرار دهیم. این بخش را (که شامل آثار دیجیتال‌ نویسندگان –بدون محدودیت زمان انتشار – و کتاب‌های چاپ‌شده از سال‌های نود الی نود و سه می‌شود) قدمی بلند در راه رسیدن به اهداف درازمدت جایزه می‌دانیم چه محمل جدی ادبیات گمانه‌زن و نشان بالندگی آن در گستره‌ی ادب یک زبان، از نخستین روز‌های پیدایش این گونه تا به امروز، ریخت رمان و داستان بلند بوده است.

مفتخریم که بعد از سال‌ها ادبیات گمانه‌زن فارسی‌زبان از روز‌های داستان‌ کوتاه هواداری به این مرحله رسیده است و با آن امید که این روند نمو ادامه داشته باشد، فراخوان رسمی نخستین دوره از مسابقه‌ی داستان بلند را در قالب جایزه‌ی ادبیات گمانه‌زن اعلام می‌کنیم.

 

تعریف

بنا بر تعریف «دانش‌نامه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن» (wiki.fantasy.ir)، ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative Fiction است. ادبیات گمانه‌زن با این قرارداد عنوانی کلی برای سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند. به طور کلی با این تعریف ادبیات گمانه‌زن سبک‌های علمی‌تخیلی، فانتزی و وحشت و زیرسبک‌های آن‌ها را در برمی‌گیرد.

عبارت اصلی (و برگردان آن با بسامدی کمتر) در نقد ادبی مرامی و محققانه برای توصیف این ژانرها به کار می‌رود. همچنین خوانندگان، نویسندگان و ویراستاران هم به همین معنی از آن‌ها استفاده می‌کنند.

گاهی از عبارت «ادبیات ژانری» برای اشاره به این دسته استفاده می‌شود. در مقابل «ادبیات جریان اصلی» قرار می‌گیرد که از مولفه‌های شناساننده‌ی این ژانرها و سبک‌ها و زیرسبک‌های آن‌ها خالی است.

نخستین دوره از مسابقه‌ی داستان بلند گمانه‌زن به شرح زیر برگزار می‌شود:

۱- ارسال آثار از تاریخ ۲۰ فروردین تا ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ خورشیدی

۲- بازخوانی آثار

۳- انتخاب آثار برگزیده

۴- مراسم اعطای جوایز همزمان با رویداد «جایزه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن»

تاریخ‌های مربوطه در اطلاعیه‌های آتی به‌روز خواهند شد.

 

شرایط مسابقه

۱- موضوع آثار آزاد است، اما باید حتماً در حیطه‌‌ی داستان‌های گمانه‌زن (فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت) یا به صورت تلفیقی نوشته شده باشد.

تبصره‌‌ی ۱: تعریف داستان فانتزی به این قرار است: اثری فانتزی است که حداقل یکی و یا بیشتر از مضامین اصلی یک اثر فانتزی (جادو، ماورالطبیعه، نبرد سنتی خیر علیه شر و موجودات جادویی) را داشته باشد.

تبصره‌‌ی ۲: علمی‌تخیلی ژانری است که در آن به بررسی تأثیر نظرات علمی و پیشرفت علم و فن‌آوری، طرح نظریه‌های علمی ثابت نشده و ارایه‌‌ی پیش‌بینی‌هایی از آینده و پیشرفت آتی علم و فن‌آوری در قالب داستان و نیز داستان‌سرایی درباره‌‌ی حیات فرازمینی و موجودات بیگانه پرداخته می‌شود.

تبصره‌‌ی ۳: داستان وحشت، اثری است که تمرکز عمده‌‌ی آن بر روی ایجاد نوعی هراس در خواننده یا مخاطب باشد. این قبیل داستان‌ها منشایی کهن دارند و بخش قابل توجهی از ادبیات عامه را شکل می‌دهند. از عمده عناصر این ژانر می‌توان به ارواح و اشباح، ساحر، خون‌آشام و در نمونه‌های واقع‌گرایانه‌تر به ترس‌هایی با منشاء روان‌شناختی اشاره کرد.

۲- آثار نباید فن‌فیکشنی از داستان‌های دیگر باشد.

تبصره: فن‌فیکشن یا داستان نوشته شده توسط هوادارانِ یک اثر، یعنی استفاده تمام و یا قسمتی از شخصیت‌ها، فضا و ماجرای یک اثر منتشر شده‌‌ی دیگر.

۳- هر اثر طبق تعریف داستان بلند باید کمینه حجم پانزده هزار کلمه را برآورده سازد. توجه فرمایید که بیشینه کلمات محدودیتی نخواهد داشت.

۴- آثار دیجیتال ارسالی در حال حاضر تنها در قالب فایل‌های نرم‌افزارهای واژه‌پرداز (MS Word و یا Open Office) مورد قبول هستند. در صورت تغییر قالب‌های مورد پذیرش، این موضوع از طریق همین مرجع اعلام خواهد شد.

۵- رعایت شیوه و اصول نگارش مطمئناً در ملاک سنجش هیأت‌داوران تأثیرگذار خواهد بود.

۶- محدودیتی در تعداد آثار هر نویسنده جهت شرکت در مسابقه وجود ندارد.

۷- محدودیتی برای ارسال آثار نوشته شده در قالب سری‌های چندگانه داستانی وجود ندارد.

۸- ارایه‌‌ی نام و نام‌خانوادگی، شماره تماس (برای اعلان‌های آتی) و پست الکترونیکی معتبر در هنگام ارسال آثار توسط نویسنده الزامی بوده و بدیهی است آثاری که بدون نام ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

۹- آثار خود را می‌توانید از طریق آدرس پست الکترونیک contest92[at]sffaward[dot]ir ارسال فرمایید. این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌‌ی شرکت در مسابقه ‌است.

۱۰- آثار ارسالی محدودیتی از نظر سابقه‌‌ی نشر به صورت کاغذی را ندارند. در صورت تمایل به شرکت دادن کتاب چاپ شده خود، پس از هماهنگی با دبیرخانه‌ی جایزه از طریق پست الکترونیک contest92[at]sffaward[dot]ir، سه نسخه از آن را به دفتر دبیرخانه ارسال فرمایید.

۱۱- بنا بر تصمیم دبیرخانه‌ی جایزه، فراخوان نخستین دوره از مسابقه‌ی داستان بلند گمانه‌زن محدویت زمانی نشر را برای آثار لحاظ نکرده است و امکان ارسال کلیه آثار بلند تألیفی را در حوزه‌ی ادبیات گمانه‌زن (کاغذی – دیجیتال) بدون توجه به تاریخ نشر فراهم آورده است.

۱۲- با توجه به بند بالا، کلیه آثار بلندی که در سال‌های گذشته جهت شرکت در مسابقه‌ی داستان‌نویسی گمانه‌زن به دبیرخانه‌ی جایزه ارسال شده و بنا به شرایط بیشینه کلمات آن بخش، مورد داوری قرار نگرفته‌اند، امکان شرکت دوباره در این بخش از جایزه را خواهند داشت.

 

تذکرات

۱- آثار ارسال شده تا روز اعلام نتایج تنها توسط دبیر مسابقه و هیأت داوران قابل مشاهده خواهند بود. آثار راه یافته به مرحله‌‌ی پایانی بعد از اعلام نتایج و اهدای جوایز در معرض بازدید عموم قرار خواهند گرفت.

۲- اسامی داوران، زمان و محل اعلام نتایج متعاقباً به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.