مسابقه‌‌ی داستان‌نویسی

مسابقه‌ی داستان‌نویسی گمانه‌زن مسابقه‌ای برای بهترین داستان علمی‌تخیلی، فانتزی، وحشت است که به صورت مستقل در چهارچوب جایزه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن برگزار می‌شود.

تاریخچه
چهار دوره‌ی اول این مسابقه (۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷) تحت نام «مسابقه‌ی داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی» توسط گروه ادبی آکادمی فانتزی بر گزار شد. «مسابقه‌ی داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی» از سال ۱۳۸۹ با شمول ژانر وحشت در مجموعه‌ی مورد پذیرش، به نام «مسابقه‌ی داستان‌نویسی گمانه‌زن» برگزار می‌شود.

پیشینه‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی که پیش از این توسط گروه ادبی آکادمی فانتزی بر گزار می‌شد؛ به این شرح است:
• دوره‌ی اول در زمستان سال ۱۳۸۴ با شرکت ۲۷ داستان از ۲۳ نویسنده.
• دوره‌ی دوم در زمستان سال ۱۳۸۵ و بهار ۱۳۸۶ با شرکت ۴۳ داستان از ۳۰ نویسنده در بخش اصلی و ۱۹ داستان در بخش جانبی ادبیات هواداری (فن‌فیکشن).
• دوره‌ی سوم در زمستان سال ۱۳۸۶ و بهار ۱۳۸۷ با شرکت ۱۱۳ اثر از ۴۲ نویسنده.
• دوره‌ی چهارم در زمستان ۱۳۸۷ و بهار ۱۳۸۸ با شرکت ۱۰۱ داستان از ۵۳ نویسنده.
• دوره‌ی پنجم در شهریور تا آبان ماه ۱۳۸۹ با شرکت ۱۴۵ داستان از ۸۱ نویسنده.

شرایط مسابقه
۱- موضوع آثار آزاد است، اما باید حتماً در حیطه‌‌ی داستان‌های گمانه‌زن (فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت) یا به صورت تلفیقی نوشته شده باشد.
تبصره‌‌ی ۱: تعریف داستان فانتزی به این قرار است: اثری فانتزی است که حداقل یکی و یا بیشتر از مضامین اصلی یک اثر فانتزی (جادو، ماورالطبیعه، نبرد سنتی خیر علیه شر و موجودات جادویی) را داشته باشد.
تبصره‌‌ی ۲: علمی‌تخیلی ژانری است که در آن به بررسی تأثیر نظرات علمی و پیشرفت علم و فن‌آوری، طرح نظریه‌های علمی ثابت نشده و ارایه‌‌ی پیش‌بینی‌هایی از آینده و پیشرفت آتی علم و فن‌آوری در قالب داستان و نیز داستان‌سرایی درباره‌‌ی حیات فرازمینی و موجودات بیگانه پرداخته می‌شود.
تبصره‌‌ی ۳: داستان وحشت، اثری است که تمرکز عمده‌‌ی آن بر روی ایجاد نوعی هراس در خواننده یا مخاطب باشد. این قبیل داستان‌ها منشایی کهن دارند و بخش قابل توجهی از ادبیات عامه را شکل می‌دهند. از عمده عناصر این ژانر می‌توان به ارواح و اشباح، ساحر، خون‌آشام و در نمونه‌های واقع‌گرایانه‌تر به ترس‌هایی با منشاء روان‌شناختی اشاره کرد.
۲- آثار نباید فن‌فیکشنی از داستان‌های دیگر باشد.
تبصره: فن‌فیکشن یا داستان نوشته شده توسط هوادارانِ یک اثر، یعنی استفاده تمام و یا قسمتی از شخصیت‌ها، فضا و ماجرای یک اثر منتشر شده‌‌ی دیگر.
۳- هر اثر طبق تعریف داستان کوتاه باید بیشینه حجم پانزده هزار کلمه و کمینه حجم دو هزار کلمه را برآورده سازد. توجه فرمایید که آثار مینی‌مالیستی (چندکلمه‌ای) قابل قبول نیستند.
۴- آثار ارسالی در حال حاضر تنها در قالب فایل‌های نرم‌افزارهای واژه‌پرداز (MS Word و یا Open Office) مورد قبول هستند. در صورت تغییر قالب‌های مورد پذیرش، این موضوع از طریق همین مرجع اعلام خواهد شد.
۵- رعایت شیوه و اصول نگارش مطمئناً در ملاک سنجش هیأت‌داوران تأثیرگذار خواهد بود.
۶- هر نویسنده می‌تواند حداکثر تا پنج اثر خود را در مسابقه شرکت دهد.
۷- ارایه‌‌ی نام و نام‌خانوادگی و پست الکترونیکی معتبر در هنگام ارسال آثار توسط نویسنده الزامی بوده و بدیهی است آثاری که بدون نام ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.
۸- آثار خود را می‌توانید از طریق آدرس پست الکترونیک contest89[at]sffaward[dot]ir ارسال فرمایید. این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌‌ی شرکت در مسابقه ‌است.
۹- آثار ارسالی محدودیتی از نظر سابقه‌‌ی نشر در رسانه‌های دیگر (دیجیتالی و یا کاغذی) ندارند. توجه داشته باشید تنها محدویت نشر در سال ۱۳۸۹ خورشیدی برای آثار لحاظ شده باشد.

تذکرات
۱- آثار ارسال شده تا روز اعلام نتایج تنها توسط دبیر مسابقه و هیأت داوران قابل مشاهده خواهند بود. آثار راه یافته به مرحله‌‌ی پایانی بعد از اعلام نتایج و اهدای جوایز در معرض بازدید عموم قرار خواهند گرفت.
۲- لطفاً توجه فرمایید ارسال آثار برای مسابقه، به منزله‌‌ی مجوز نشر الکترونیک آثار به نام خود شما خواهد بود.
۳- اسامی داوران، زمان و محل اعلام نتایج متعاقباً به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.